Приклад обліку птахівництва та виробництва яєць в 1С:Підприємство БСПУ

Підприємство займається вирощуванням та розведенням птиці, зокрема курей, а також реалізацією яєць. В своїй діяльності підприємство проводить наступні операції:
- Придбання яєць курячих;
- Закладка в інкубатор;
- Вихід з інкубатора;
- Придбання кормів для курчат;
- Списання кормів;
- Придбано електроенергію для обігріву курчат;
- Нарахування заробітної плати працівникам птахофабрики;
- Відображення приросту та приплоду курей в обліку;
- Реалізація курей;
- Збір і реалізація курячих яєць;
- Формування фактичної собівартості;
- Звітність для керівництва.

Приклад розглянуто з умовними показниками та цифрами, що можуть відрізнятися від реалій в сільськогосподарських підприємств.
Придбання яєць курячих
Для потреб підприємства було закуплено курячі яйця в кількості 200 штук. Для проведення цієї операції в програмі використовується документ “Надходження товарів, послуг” з видом операції “Покупка, комісія”, що представлено на рисунку нижче:
В кожного документа в програмі є кнопка “ДтКт”, (рисункок вище), що дозволяє переглянути проводки, які сформував цей документ:

Закладка в інкубатор
Всі придбанні яйця були закладенні в інкубатор. Ця операція в програмі відображається документом “Закладка в інкубатор”.
Під час проведення цього документа в програмі сформувалися наступні проводки:

Вихід з інкубатора
Через певний період вилупилися курчата в кількості 195 штук, з них 5 слабких. На основі цих даних сформували в програмі документ “Звіт про вихід інкубаторію” з результатами інкубаторію.
Сформовано в бухгалтерському обліку наступні проводки:

Придбання кормів для курчат
Придбання кормів для відгодівлі в програмі відображається документом “Надходження товарів, послуг”. На закладці “Товари” зазначаємо продукцію чи товари, що придбаємо, на закладці “Послуги” - послуги сторонніх організацій.

Pезультатом проведення цього документа є наступні проводки:

Списання кормів
В перший місяць життя курчат на їх харчування було витрачено 500 кг насіння пшениці. В програмі формуємо документ “Лімітно-забірна картка” з видом операції “Списання кормів”.
Придбано електроенергію для обігріву курчат
Для швидшого зростання курчат використовуємо електроенергію для обігріву птахівника було витрачено 800 кіловат електроенергії, в програмі 1С БСПУ формуємо документ “Надходження товарів, послуг” з видом операції “Покупка, комісія”. Документом “Надходження товарів та послуг” збільшено витрати на утримання та відображено заборгованість постачальнику.

Нарахування заробітної плати працівникам птахофабрики
Роздачею кормів для курчат займалися працівниці підприємства, їх заробітна плата відображена в програмі документом “Відрядний наряд”. Цей документ може формуватися як щоденно, так і за підсумками місяця по окремих видах технологічних операцій
Проводки цей документ не формує, але дані про нараховані суми відображаються в документі “Нарахування заробітної плати” та розрахунковому листку працівника.

Відображення приросту та приплоду курей в обліку
В кінці місяця працівники птахівника зважили всіх курчат і приріст їх ваги становив 1480 кг. Ця операція в програмі відображається документом “Приплід і приріст”, вид операції “Приріст ваги тварин”. Результат проведення цієї операції відображено на рисунку нижче.
Підприємство вирішило розділити курок від півників, для цього використовуємо документ “Переміщення біологічних активів” з видом операції “Переведення до іншої групи”.
Сформовано наступні проводки в програмі:

Реалізація курей
Підприємство реалізувало м'ясо десяти курей. Процес забою птиці в програмі відображається документом “Забій” із зазначенням причини вибуття тварин, списується вартість та кількість живої птиці і оприбутковується м'ясо та субпродукти.

Результатом проведення документа є наступні проводки:
Формування фактичної собівартості
Всі витрати, які безпосередньо пов'язанні з вирощуванням курчат, відображенні на рахунку 2311, що представлено на наступному рисунку.
В кінці звітного періоду вирішено розрахувати фактичну вартість птиці. В програмі цей розрахунок здійснюється за допомогою документа “Розподіл витрат”.
Після розрахунку фактичної собівартості потрібно відкоригувати собівартість реалізованої птиці.

За умовами заданого прикладу фактична собівартість кілограма курчати становить 9,58 гривень.

Фактична собівартість кілограма м'яса становить 33,25 гривень.

Фактична собівартість кілограма субпродуктів становить 28,25 гривень.
Фактична собівартість одиниці яйця становить 1,00 гривень.
Звітність для керівництва
Важливим моментом в роботі працівників та керівництва є можливість швидко та якісно сформувати необхідні звіти. Програма дозволяє сформувати наступні звіти:
- Оборотно-сальдова відомість по біологічним активам;
- Оборотно-сальдова відомість (оперативний по тваринництву);
- Оборотно-сальдова відомість (оперативний по рослинництву) ;
- Рух біологічних активів (тварин);
- Рух біологічних активів (рослин);
- Кормодні;
- Приріст кількості та ваги;
- Рух номенклатури по інкубаторію;
- Відомість надою молока;
- Відомість руху молока;
Програма 1С Бухгалтерія сільськогосподарського підприємства дозволяє автоматизувати не лише операції пов’язанні з надходження, рухом та вибуттям птиці, але й інші щоденні операції працівників: банк, каса, прихід, облік основних засобів, нарахування заробітної плати, виробництво та інші.

Контакти

ТОВ "Софтеко"

Працюємо Пн-Пт: 09.00 -18.00
Адреса 29001, м.Хмельницький,
вул.Свободи, 22